
Тема: «Життя – одне, прекрасне і неповторне!».
Мета виховного заходу:
ознайомити учнів з негативними наслідками вживання наркотиків, алкоголю, тютюну; формувати уявлення про здоровий спосіб життя; показати негативний вплив нікотину, алкоголю, наркотиків на організм людини; сприяти попередженню шкідливих звичок; виховувати в учнів відповідальне ставлення до свого здоров’я.
Актуальність теми: Сьогодні гостро постає питання про здоров’я підростаючого покоління. Ситуація зі споживанням тютюну, наркотиків серед молоді продовжує залишатися дуже складною. За останніми даними вона просто катастрофічна. Результати численних досліджень показують існування стійкої тенденції до значного і постійного зростання вживання цих шкідливих речовин молоддю. Місця масової розваги молоді на сьогодні є основними місцями поширення наркотиків, цигарок та алкоголю. Незважаючи на те, що в останні роки робота з підлітками по профілактиці суттєво активізувалася, дефіцит знань в учнів про наслідки і конкретні кроки протистояння цих згубних звичок залишається значним. Разовими бесідами підвищити рівень соціально-психологічної компетенції учнів неможливо. Тому ми вважаємо, що проводити цю роботу необхідно регулярно. Завдання виховної години:
підвищити рівень усвідомленості учнів про шкідливий вплив на організм людини наркотиків, тютюну та алкоголю; заохочувати учнів до здорового способу життя, спонукати до занять спортом.
Форма проведення: бесіда з елементами розповіді та демонстрація слайдів.
Обладнання : комп’ютер, презентація.
Етапи проведення виховного заходу:
І Вступне вчителя біології .(2 хв.)
ІІ Основна частина (40 хв.) Виступи дітей з інформацією. (25 хв.)
Презентація (10 хв.)
Гра «Брейн – ринг» про тютюнопаління. (5 хв.)
ІІІ. Підведення підсумків. (3 хв)
Хід заходу
І. Вступне слово вчителя біології
Тема виховного заходу «Життя – одне, прекрасне і неповторне!»
Природа створила все, щоб людина була щасливою. Яскраве сонце, чисту воду, чарівні весняні квіти, хвилі достиглого жита, тьохкання соловейка у лузі… і нас людей – сильних, здорових, розумних. І в цьому бутті кожній людині доводиться вибирати, адже, з рештою вона має на це право. Життя заставляло і вас робити вибір: що одягти на , дискотеку, з ким зустрічати Новий рік, закінчувати розпочату справу чи далі її продовжувати, тощо. А зроблений вибір буде правильним, якщо усвідомити кожному: хто Я є, ким хотів би стати у житті, що слід зробити, щоб досягти цього. І на сьогоднішній зустрічі хочеться, щоб ви зробили свій власний вибір щодо здорового способу життя, адже саме він робить людину вільною і незалежною, дає їй сили і натхнення в усіх її справах і починаннях. Кожен з вас проаналізує цю інформацію. Який буде висновок, ми взнаємо у кінці нашого заходу.
Отож, розпочинаємо наш захід. (Слайд 1,2)
ІІ. Основна частина.
Тест на визначення здорового способу життя.
Результати тесту:
Сума, менша за 25 балів, визначає здоровий спосіб життя.
25-50 – спосіб життя відносно здоровий, але за умови корекції звичок його можна було б покращити.
50 і більше – неправильний спосіб життя, який негайно потребує перегляду, бо він призводить до хвороб.
1. Що таке здоровий спосіб життя?
Це такий спосіб життя, який зберігає і покращує здоров’я. Під здоровим способом життя розуміється оптимальний режим навчання, роботи чи відпочинку, збалансоване харчування, достатня рухова активність, дотримання правил особистої гігієни, загартовування, відсутність згубних звичок, любов до людей, позитивне сприйняття життя. Здоровий спосіб життя дозволяє бути до старості здоровим психічно, морально і фізично.
2. Що означає бути здоровою людиною?
За визначенням Всесвітньої Організації Охорони здоров'я, під здоров'ям людини розуміють "стан повного фізичного, психічного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороби". Якщо тіло здорове, але немає відчуття радості і повноти життя, то це вже хвороба. На життєвому шляху людина взаємодіє з природою безперервно: дихає, контактує з людьми, пересувається, випромінює і поглинає енергію, впливає на навколишнє середовище. Більшість сьогоднішніх учених визначають поняття здоров'я як здатність людини до оптимального
функціонування в навколишньому середовищі. Відомо, що 50 відсотків смертей припадає на 10 найбільш поширених хвороб, які зумовлені палінням, вживанням алкоголю і наркотиків. Звідси випливає, що здоров’я людини, тривалість її життя, творче довголіття багато в чому залежить від самої людини. Гляньте навкруги, яка прекрасна земля, як добре нам жити. Задумайтесь, чи потрібно нам щось змінити в гіршу сторону? Чи хочете ви серйозно захворіти, адже паління, алкоголізм, наркоманія – це серйозні хвороби, лікуються інколи багато років, чи хочете сліз своїх батьків? Так, це зло принесе багато сліз і страждань нашим рідним.
3. Сьогодні ми поведемо нелегку розмову про підступних ворогів – тютюн, алкоголь, наркотики. (Слайд 4.)
Почнемо з шкідливої звички багатьох людей – паління. Паління – одна з найбільш розповсюджених звичок, яка роками була прийнята суспільством, але тепер відомо, що це – яд, вбивця!
Саме паління – це єдина причина смерті, якій можна запобігти. За даними незалежних соціологічних досліджень, в Україні курять більше половини чоловіків, 30% жінок, 40% дітей та підлітків. (Слайд 5,6)
4. Що містить в собі цигарка?
У тютюновому димі міститься біля 4000 хімічних компонентів, такі як нікотин; смоли; подразнювальні засоби, які негативно впливають на організм людини. (Слайд 7.)
- одна цигарка скорочує життя на 15 хвилин;
- одна пачка цигарок – на 5 годин;
- той, хто палить протягом одного року, втрачає три місяці життя;
- хто палить чотири роки – втрачає один рік життя.
5. Яку шкоду організму приносить паління? (Слайд8.)
Споживання тютюну негативно впливає на стан здоров’я людини. Негативний вплив, як наслідок різкого звуження кровоносних судин і збільшення рівня адреналіну в крові, полягає у збільшенні частоти серцевих скорочень , підвищенні артеріального тиску , уповільненні периферичного кровообігу, що спричиняє зниження температури верхніх і нижніх кінцівок. Нікотин як такий, не відіграє провідної ролі у розвитку захворювань, однак з ним пов’язано виникнення залежності від нікотину, яка підтримує споживання тютюну і перешкоджає відмові від куріння.
Смертність від серцево-судинних захворювань серед курців у два рази вища, ніж серед тих, хто не курить. Куріння зумовлює смертність від ішемічної хвороби серця на 30-40%. Куріння спричиняє 30% усіх випадків смерті від онкологічних захворювань і 90% усіх випадків захворювання на рак легенів. Куріння жінок під час вагітності спричиняє не тільки збільшення частоти ускладнень вагітності і випадків внутріутробної смерті плода, зростання ризику викиднів і зниження маси тіла новонароджених, але й позначається на здоров’ї дитини протягом перших 7-9 років життя, відставання психічного і фізичного розвитку. Кумулятивним впливом хронічної тютюнової інтоксикації є зменшення очікуваної тривалості життя: 35-річна жінка, котра курить, проживе на п’ять років менше, а 35-річний чоловік, що курить, – на сім років менше, ніж їх однолітки, які не курять.
6. Чому ж люди палять? (Слайд 9.)
Молоді люди вважають, що виглядають дорослішими, коли тримають цигарку. Деякі курці культивують цю звичку, щоб схуднути, замінюючи їжу цигаркою. Іноді стрес штовхає людей до цієї звички.
Люди курять, щоб заспокоїтися, компенсувати невдачу, нудьгу чи незадоволення. У нас в країні починають палити діти в віці від 10 до 17 років. Ця цифра зростає з кожним роком, так за останні 15 років число паліїв зросло вдвічі. Приблизно 16% підлітків сигаретами ще тільки «бавляться», палять рідко, 12% вже втягнулись та стали заядлими паліями. «Епідемія» паління кожного року забирає 120 тисяч українців, але кожного року їх місця поповнюються новими курцями з числа молоді. Курці зазвичай обманюють себе, кажучи, що куріння не так вже й шкідливе, але сумна статистика захворювань та смертей говорить протилежне. Дим, який вони вдихають містить багато шкідливих речовин, тому курці завжди страждають від дефектів дихальних шляхів, гастритів, серцево-судинних захворювань. (Слайд 10)
Кроха-сын пришел к отцу, и спросила кроха:
Если я курить начну, это очень плохо?
Видимо врасплох застал сын отца вопросом.
Папа быстро с кресла встал, бросил папиросу,
И сказал отец тогда, глядя сыну в очи:
- Да, сынок, курить табак - это плохо очень.
Сын, услышав, сей совет, снова вопрошает:
- Ты ведь куришь много лет и не умираешь?
- Да, курю я много лет, отдыха не знаю.
Я не ведал страшных бед, а вся глава седая.
Закурил я с юных лет, чтоб казаться взрослым,
Ну, а стал от сигарет меньше ростом.
Я уже не побегу за тобой вприпрыжку:
Бегать быстро не могу, мучает одышка.
Прошлым летом…иль забыл, что со мною было?
Я в больницу угодил, сердце прихватило.
Целый месяц пробыл там. Еле откачали.
Да, спасибо докторам – умереть не дали.
Сердце, легкие больны, в этом нет сомненья.
Я здоровьем заплатил за свое куренье.
Никотин – опасный яд, сердце поражает,
А смола от сигарет в бронхах оседает.
А угарный газ СО попадает с дымом,
Он в крови вступить готов в связь с гемоглобином.
Ведь курильщика всегда гипоксия мучит,
Под глазами синева почернее тучи.
- Ну и ну! – воскликнул сын, - как ты много знаешь:
Про смолу и никотин, гипоксию, гемоглобин,
А курить, однако ж не бросаешь!
- Дорогой сыночек мой, я б тебе слукавил,
Но, признаюсь, лишь с тобой факты сопоставил.
Я бросал курить раз пять, может быть и боле,
Да беда – курю опять, не хватает воли.
- Нет, ты сильный, мой отец, волевой и смело
Завершишь ты, наконец, начатое дело.
Я хочу, чтоб ты курить бросил эту гадость,
Некурящим начал жить всем родным на радость.
Знаю, что курить бросать – никогда не поздно.
Трудно снова не начать. Трудно, но возможно.
Ты - мой папа, я – твой сын, справимся с бедою.
Ты бросал курить один, а теперь нас двое.
И семейный наш бюджет станет побогаче,
Купим мне велосипед, чтоб гонять на даче.
- Ну и кроха! Вот так сын!
Все проблемы враз решил, ладно, я согласный.
Но условия скорей тоже выдвигаю:
Ты и пробовать не смей, а я курить бросаю.
И решили впредь еще и отец и кроха:
- Будем делать хорошо и не будем плохо!
7. А зараз, поговоримо про алкоголь. (Слайд 11)
Кожний в більшій чи меншій мірі знає про його споживання: п'ють знайомі, батьки, однолітки. Хто більше, хто менше. Батьки намагаються не дозволяти споживати алкогольні напої дітям. Їх рекламують і тут же пишуть, що це шкодить здоров'ю. Спирт для медицини, спирт для парфумерії, спирт в побуті і житті. То де ж правда? Ось давайте спробуємо вияснити істину.
8. Що ви знаєте про історію виникнення алкогольних напоїв?
З давніх-давен алкоголь називають викрадачем розуму. Про п’янкі властивості спиртних виробів люди знали ще близько 10 тисяч років тому. Відомий мандрівник Міклухо Маклай спостерігав за папуасами Нової Гвінеї, які не вміли ще добувати вогонь, але вже володіли прийомами виготовлення хмільних напоїв. Історія не зберегла для нащадків ім’я першої людини, яка відкрила світу алкоголь. Але ті, хто відкрили спирт, напевне, були настільки вражені його надзвичайними властивостями, що дали йому постійну назву алкоголь («ніжний», «благородний»). Деякі алхіміки охрестили його «водяною водою» і «водою життя», оскільки людина у стані алкогольного сп’яніння ставала
веселою, рухливою. Але скоро прийшло розчарування – «вода життя» дуже жорстоко жартувала з людиною: свідомість її одурманювалась, а насолода була не справжньою, а уявною. І тоді вчені та лікарі перейменували алкоголь у «аква-мостіс», тобто «вода смерті».
Послухайте гумореску:
Гумореска «Кумів реактор».
Докотилася до кума новина –
Що вино робити можна з кавуна!
Кум страшенно нетерплячий чоловік,
Він одразу ж кавуняру приволік.
Вставив трубку з очерету під ребро,
Пачку дріжджів затаскав йому в нутро,
Намішав цементу, глини, кізяків
І обмазав кавуна з усіх боків.
Мідним дротом те страхіття обмотав
І на піч його сушитися поклав.
Як нагрівся кавуняра уночі –
Зашумів немов реактор на печі.
Тут у кума і з’явився мудрий план:
Вмонтувати у реактор мідний кран,
Щоб під тиском в кілька сотень атмосфер
З нього гнало різні вина і лікер.
Чую, кум мій барабанить у вікно –
Йдем до мене пити марочне вино!
Тягне в хату і показує мені
Кавуняру, що лежить на черені.
Дріжджів, каже, я напхав йому в нутро,
Там напевно розчепилося ядро!
Не кавун це вже у мене, не балон,
А заряд на кілька тисяч мегатонн!
Тільки атом служить миру, не війні,
Він вино для мене чавить в кавуні.
А реактор в цю хвилину як рвоне!
Оглушило, ошелешело мене.
Прокидаюсь – бачу хати вже нема,
Піч стоїть посеред дворища сама,
Кум сидить на клуні наче птах –
Весь у сажі, вся сорочка у дірках.
Переляканий, страшний як сатана,
Ще й контужений осколком кавуна.
На подвір’ї тільки пір’я від курей,
Біля двору тільки клямка від дверей.
Кум отямився та й каже: це буза,
Ми ще гнатимем коньяк із гарбуза!
9. Чим же приваблює підлітків алкоголь? (Слайд 12)
Дехто вважає, що небезпечні тільки міцні напої і тому зловживають пивом. Але пиво – це теж своєрідна отрута. Встановлено, що два кухлики пива – це 100 грамів горілки. Пиво діє повільно і підступно. У людей, які зловживають пивом, порушується обмін речовин, розвивається хвороба «бичаче серце», руйнується печінка.
Алкоголь чужий природі всього сущого на землі і, крім людини, його не вживає жодна істота. Навіть зерна пшениці, які пролежали понад 3 тис. років у гробницях фараонів, сходять і колосяться, у той час як зерно, змочене в горілці, ніколи не проросте. Проблема вжитку алкоголю дуже актуальна у наші дні. Зараз споживання спиртних напоїв у світі характеризується величезними цифрами. Від цього страждає все суспільство, але в першу чергу під загрозу ставиться підростаюче покоління: діти, підлітки, молодь, а також здоров'я майбутніх матерів. Адже алкоголь особливо активно впливає на організм , що не сформувався, поступово руйнуючи його. Шкода алкоголю очевидна. Доведено, що при попаданні алкоголю усередину організму, він розноситься по крові до всіх органів і шкідливо діє на них аж до руйнації.
При систематичному вжитку алкоголю розвивається небезпечна хвороба алкоголізм. (Слайд 13)
10. Головним гальмом прогресу на всіх етапах розвитку людського суспільства був і залишається ворог - алкоголізм! Це універсальна отрута, яка діє на весь організм людини.
Зберігається алкоголь у головному мозку до 90 днів. Якщо випити 20-40 г спиртного, то функції мозку повністю відновлюються лише на 12-20 день. При тяжкому отруєнні алкоголем гине 10 млн. клітин сірої речовини головного мозку, які не відновлюються. У людини приблизно 17 млрд. клітин, отже не важко порахувати, скільки років потрібно напиватися до безтями, щоб втратити людський вигляд. Алкоголізм небезпечний для здоров'я людини, але він виліковний, як і інші хвороби. (Слайд 14)
11..Перейдемо до найстрашнішої та найболючішої проблеми нашого суспільства – наркоманії. (Слайд 15)
Далеко в минулому з історії людства залишились: епідемії віспи, чуми, які забирали цілі міста, села, округи. Та переступила поріг століття «біла смерть» - наркоманія, яка продовжує забирати життя мільйонів людей. Зараз молодь знаходиться під загрозою проблеми ХХІ століття – наркоманії. Один два рази вони пробують цигарку з наркотичними речовинами, потім заміняють це ін'єкціями і день за днем, стають повністю залежними від цієї смертельної звички. Молоді люди шукають незвичайних переживань, задоволення і щастя, приймаючи наркотики, і навіть не помічають, як швидко вони перетворюються в наркоманів, залежних від наркотиків.
12.Що таке наркоманія? (Слайд 16)
Наркоманія – захворювання, викликане вживанням наркотиків з метою зміни свого психічного стану, важке захворювання, що характеризується зміною обміну речовин під впливом наркотику і хворобливим звиканням до нього.
Перші наркотики рослинного походження застосовувались в релігійних ритуалах, при лікуванні важких захворювань, застосовувалися ці засоби і для лікування психічних розладів. Опіум одержували із зелених стебел маку, гашиш і марихуану – із квіток конопель, кокаїн – із листя коки. Але коли людина забула міру – ліки стали ворогом, вони перетворилися на страшне зілля, що вбиває людину. (Слайд 17)
Ситуація із вживанням наркотиків серед молоді в Україні дуже складна. За останніми даними вона просто катастрофічна. Результати досліджень доводять, що існує стійка тенденція до значного і постійного росту вживання наркотиків з одночасним стійким зниженням віку молоді, які почали їх вживати. Сьогодні, враховуючи насамперед вік наркоманів (13 – 25) під загрозою опинилося майже все нове покоління країни. За останні 10 років число смертей від уживання наркотиків збільшилося в 12 разів, а серед дітей – у 42 рази. Переважна більшість наркоманів не доживає до 30 років. Середня тривалість життя після початку вживання наркотиків 4 – 4,5 років. Виліковуються (тобто витримують без наркотиків більше року) всього 5 – 6% наркоманів.
13. Які ж наслідки вживання наркотиків?
Перш за все наркотики руйнують мозок та нервову систему людини, серце, печінку, систему травлення, кістковий мозок, полові органи. Вживання наркотиків лишає людину свободи. (Слайд 18)
Та найстрашнішим проявом наркоманії є Синдром Набутого Імунного Дефіциту (СНІД), який прийшов до нас із глухого африканського поселення. Світ не знав досі безжалісного вбивці, ніж СНІД. На сьогодні по всій земній кулі налічується понад мільярд наркоманів. З них 80% ВІЛ – інфіковані, тобто заражені вірусом імунодефіциту. СНІД справедливо вважають хворобою поведінки, а тому висока моральність і культура поведінки, уважне ставлення до свого здоров’я і відповідальність за здоров’я інших людей, а також суворе дотримання гігієнічних і санітарних норм можуть допомогти у справі ліквідації цього смертельно небезпечного захворювання. Адже, постійним супутником пияцтва і наркоманії є розпуста, що приводить до венеричних захворювань, СНІДу. (Слайд 19)
14. Дорогі ровесники! Радість, щастя - у ваших руках. Перед вами вибір: здоров’я, краса, мудрість, кохання чи наркоманія, алкоголізм, тютюнопаління. Вибирайте! І якщо ви все зважили, все зрозуміли, то вирішіть ніколи не торкатися сигарети, не пити алкогольні напої, не пробувати наркотики. Адже, навколо вас існує безліч цікавих речей, які більш варті вашої уваги. Погляньте на слайд та прочитайте пам’ятку про небезпеку, пов’язану з тютюнопалінням, вживанням алкоголю та наркотиків. (Слайд 20)
ІІІ Підведення підсумків
(Слайд 21)
!5. Вчитель біології. Ми сьогодні ознайомились з негативними наслідками вживання наркотиків, алкоголю, тютюну. Ви побачили негативний вплив нікотину, алкоголю, наркотиків на організм людини. Я думаю кожен з вас зробив свій вибір. Тож який вибір зробили ви? Учні: МИ ЗА ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ!!!
(Слайд 22), (Слайд 23)
Дуже хочеться вірити, щоб у вашій пам’яті залишався останній слайд «Я вибираю Життя ! », де світить ясне Сонце, де вирує справжнє життя, життя без тютюну, наркотиків та алкоголю!
Нехай вам щастить!
|