Тема. Класифікація хімічних реакцій.
Мета: сформувати знання про хімічні реакції, їх класифікацію; сприяти
формуванню вміння визначати тип реакції за хімічними рівняннями;
розвивати творчі здібності й самостійність учнів, уміння обґрунтовувати
свою думку, уміння запису хімічних знань у вигляді схем, таблиць;
виховувати повагу до думки інших учнів.
Обладнання: таблиці, дидактичний матеріал, хімічні реактиви.
Тип уроку: засвоєння знань, вмінь і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний етап
У кожного на столі є картки різних кольорів. Подумайте і підніміть картку того кольору, який зараз найбільше імпонує вашому настрою:
- зелений – добрий настрій;
- білий – нейтральний;
- жовтий – поганий.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Гра «Що їх об’єднує»
- Дуб, калина, береза, липа. (Дерева)
- Земля, Венера, Марс, Сатурн. (Планети)
- Заєць, собака, вовк, лисиця. ( Тварини)
- Н2 , О2 , N2 , Сl2 . (Прості речовини)
- НСl, НNO3 , Н2 SO4 , Н3 РО4 .(Кислоти)
- СаО, ВаО, SO2 , N2 O5 . (Оксиди)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Світ, який нас оточує, надзвичайно різноманітний і може бути визначений поняттям «матерія» в різних формах існування. Так, речовина – предмет науки хімії – є одним із видів матерії, яка існує тільки в русі. Тому хімічну реакцію необхідно розглядати як одну із форм руху матерії. На уроках хімії ми з вами розглядали хімічні явища або хімічні реакції. Ознайомились з певними хімічними реакціями. Хімічні реакції можуть відбуватись повільно або миттєво, за звичайних умов або під час нагрівання, супроводжуватись зовнішніми ефектами – утворенням осаду, зміною кольору. Щоб упорядкувати хімічні реакції, сьогодні на уроці здійснимо їх класифікацію.
Повідомлення теми і завдань уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Гра «Хімічне лото». Знайдіть відповідність правої і лівої сторін.
Класифікація хімічних реакцій
Ознаки
|
Типи реакцій
|
Кількість реагентів і продуктів реакції
|
Оборотні, необоротні
|
Агрегатний стан реагентів і продуктів реакції
|
Гомогенні, гетерогенні
|
Напрямок перебігу реакцій
|
Екзотермічні, ендотермічні
|
Тепловий ефект реакції
|
Розкладу, обміну, заміщення, сполучення
|
Наявність каталізатора
|
Окисно-відновні, без зміни ступеня окиснення
|
Зміна чи збереження ступенів окиснення елементів під час реакцій
|
Каталітичні, некаталітичні
|
У 7 класі ви ознайомились із реакціями: сполучення, розкладу, обміну, заміщення. Давайте пригадаємо класифікацію хімічних реакцій за кількістю реагентів і продуктів реакції.
Реакція сполучення – це реакція, під час якої з кількох речовин утворюється одна.
А + В = АВ ; С + О2 = СО2
Реакція розкладу – це реакція, під час якої з однієї речовини утворюється кілька.
А= В + С ; 2 Fe (OH)3 = Fe2 O3 + 3H2 O.
Реакція заміщення – це реакція, під час якої атоми простої речовини заміщують атоми в молекулах складної речовини.
А+ ВС = АС + В ; Демонстрація. Zn +2HCl = ZnCl2 + H2 ↑
Реакція обміну – це реакція між двома складними речовинами, в результаті якої вони обмінюються своїми складовими.
АВ + СД = АД + ВС ; Демонстрація. NaOH + HCl = NaCl + H2 O.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Установіть відповідність». Тип реакції. Реакція.
4Al +3O2 = 2Al2 O3
СО2+ H2 O = H2СО3
2 Fe (OH)3 = Fe2 O3 + 3H2 O
2Al +6HCl = 2AlCl3 +3 H2 ↑
Cu SO4 + Fe = Fe SO4 + Cu
KOH + HCl = KCl + H2 O.
BaCO3→BaO + СО2
BaCO3 + HCl = BaCl2 + H2 O + СО2
2. Робота в парах. Напишіть рівняння реакцій, згідно схеми:
Zn → Zn О → Zn SO4→ Zn (ОН)2 → Zn Cl2
К→К2 О → КOH→К2SO4
↓
КCl
3. Гра «Так чи ні?». Робота в групах.
1. У реакцію сполучення вступають тільки прості речовини. (Ні)
2. Розкладатися здатні лише складні речовини. (Так)
3. Реакція, під час якої з кількох речовин утворюється одна - є реакцією
сполучення. (Так)
4. Реакція між двома складними речовинами, в результаті якої вони обмінюються
своїми складовими є реакцією обміну. (Так).
5. Реакція, під час якої з однієї речовини утворюється кілька є реакцією розкладу.
(Так)
6. Реакція, під час якої атоми простої речовини заміщують атоми в молекулах
складної речовини є реакцією заміщення. (Так).
7. Кислотні оксиди взаємодіють з кислотами. (Ні)
8. Реакція між кислотою і лугом є реакцією нейтралізації. (Так).
VІ. Підсумок уроку
Метод «Мікрофон». Як ви думаєте, ми досягли поставленої мети на уроці? Що ви навчились?
Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Як змінився ваш настрій в кінці уроку? Підніміть картку того кольору, який зараз найбільше імпонує вашому настрою:
- зелений – добрий настрій;
- білий – нейтральний;
- жовтий – поганий.
VІІ. Домашнє завдання: опрацювати параграф 11,
завдання 105,106(усно), 111 (письмово).
|