Четвер
07.17.2025
8:28 PM
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт вчителя біології Ометинецької ЗОШ І-ІІ ст. Оренчак М.П.
Головна Реєстрація Вхід
Відкриті уроки »
Меню сайту

Категорії розділу
розробка уроку [9]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


7:51 PM
Відкритий урок з хімії у 8 класі Тема. Реакції заміщення.

Тема. Реакції заміщення.

Мета: сформувати знання про реакції зміщення на прикладі хімічних властивостей кислот; розвивати навички експериментальної роботи з кислотами; повторити правила безпеки під час роботи з кислотами; виховувати вміння працювати в колективі, зацікавленість у результатах своєї розумової діяльності.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, ряд активності металів, хімічні реактиви: 10% хлоридна, сульфатна

кислоти, метали: цинк, алюміній, мідь.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Епіграф уроку.

«Просто знати – ще не все,

Знання необхідно використовувати.»

Й. Гете.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель. Доброго дня! Я бажаю вам міцного здоров’я та сподіваюсь, що ви віддаєте перевагу здоровому способу життя. Щоб не хворіти, потрібно щоденно поповнювати нестачу вітаміну С , який має назву аскорбінова кислота. Міститься в лимоні, апельсині, смородині, плодах шипшини. Правильне харчування – запорука міцного здоров’я, а отже і зменшення витрат на ліки, наприклад, ацетил саліцилову кислоту та препарати, що зменшують кислотність шлункового соку й позбавляють печії, причина якої - надлишок хлоридної кислоти. Мабуть ви вже здогадались, що названі мною речовини: аскорбінова кислота, ацетилсаліцилова кислота, хлоридна кислота належать до класу неорганічних речовин, що мають назву… КИСЛОТИ. Сьогодні на уроці ми з вами будемо читати хімічний журнал під назвою «Кислоти».

Отже, тема нашого уроку «Реакції заміщення». Завдання уроку:

  • сформувати знання про реакції зміщення на прикладі хімічних властивостей кислот;
  • вдосконалювати навички експериментальної роботи з кислотами;

- повторити правила безпеки під час роботи з кислотами;

  • складати рівняння хімічних реакцій та розв’язувати задачі на обчислення маси речовини за хімічним рівнянням.

Епіграф нашого уроку: «Просто знати – ще не все, знання необхідно використовувати», тому бажаю вам успіху!

Перша сторінка хімічного журналу: «Увага! Це повинен знати кожен».

  • Дайте визначення кислоти?
  • Як класифікують кислоти за вмістом Оксигену?
  • На які групи поділяють кислоти за основністю?
  • Яких правил безпеки потрібно дотримуватися при роботі з кислотами?

Друга сторінка журналу має назву «Інформаційна». Виступи учнів із

повідомленнями.

  1. Багато кислот містить наша їжа. Фрукти, овочі, молочні продукти, ліки постачають нам цілий букет кислот: яблучну, лимонну, молочну, оцтову. Навіть синильна кислота, яка є дуже отруйною, міститься в кісточках слив, вишень. Кількість синильної кислоти в кісточці дуже міцерна, але відчути запах гіркого мигдалю можна.
  2. Якщо влітку підійти близько до мурашника, то можна надовго запам’ятати жалкі укуси його мешканців. Мурашки не лише кусають, вони впорскують у ранку мурашину кислоту. Мурашину кислоту містить і жалка кропива.
  3. Важливу роль відіграють кислоти в організмі людини. Фосфатна кислота у вигляді солей є основою кісток і зубів. Амінокислоти утворюють білки – основу життя. Хлоридна кислота входить до складу шлункового соку й допомагає перетравлювати їжу.
  4. Минуло 1000 років, як люди навчились одержувати сульфатну кислоту. Алхіміки одержали її, прожарюючи купорос.

Третя сторінка журналу – «Експериментальна». Кислоти у водних розчинах змінюють забарвлення індикаторів: лакмус з фіолетового на рожевий;

Метиловий оранжевий з оранжевого на червоний;

Фенолфталеїн не визначає кислот.

Дослід 1. Зміна кольору індикатора.( Учень)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Більшість відомих вам кислот реагують з металами з утворенням солі і виділенням водню. Під час таких реакцій атоми металічного елемента, які містяться в простій речовині, заміщують атоми Гідрогену у складній речовині.

Реакцію між простою і складною речовиною, в результаті якої утворюються нові проста і складна речовини, називають реакцією заміщення. Передбачити можливість реакції між металом і кислотою можна за допомогою ряду активності металів. Його склав у 1865 р. видатний російський і український хімік Микола Миколайович Бекетов на підставі вивчення реакцій металів із кислотами та солями. Формула неметалу водню поділяє ряд на дві частини. Метали розміщені в лівій частині взаємодіють із кислотами, а метали розміщені в правій частині – не взаємодіють з кислотами.

Лабораторний дослід№2.

Взаємодія хлоридної кислоти з металами. Відношення міді, заліза, алюмінію до хлоридної кислоти.

Четверта сторінка «Політична».У цій рубриці ми маємо пригадати, як кислоти

взаємодіють з іншими речовинами. Як отримати солі металів, що стоять після

водню в електрохімічному ряду напруг металів? Запишіть рівняння на дошці.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

П’ята сторінка «Математична».

Задача. Яка маса сульфатної кислоти прореагує із 12,8 г кальцію?

Задача. Яка маса солі утвориться, якщо 9 г алюмінію прореагує з хлоридною

кислотою?

Шоста сторінка «Хімічне печиво». Самостійна робота. Картки із завданнями.

Формула

кислоти

Na

Mg

Fe

HCI

 

 

 

H2 SO4

 

 

 

Взаємоперевірка.

Наступна сторінка журналу « Домашнє завдання». Повторити параграф 12. завдання 112 .

V. Підсумок уроку.

Ми прочитали всі сторінки нашого хімічного журналу «Кислоти». Перевіримо, чи уважно ви читали журнал?

  • Які реакції називають реакціями заміщення?
  • В якому році Микола Миколайович Бекетов склав витискувальний ряд металів?
  • Які метали витискувального ряду взаємодіють з кислотами, а як – не взаємодіють?

Оцінювання учнів.

Додаток

1. Багато кислот містить наша їжа. Фрукти, овочі, молочні продукти, ліки постачають нам цілий букет кислот: яблучну, лимонну, молочну, оцтову. Навіть синильна кислота, яка є дуже отруйною, міститься в кісточках слив, вишень. Кількість синильної кислоти в кісточці дуже мізерна, але відчути запах гіркого мигдалю можна.

2 .Якщо влітку підійти близько до мурашника, то можна надовго запам’ятати жалкі укуси його мешканців. Мурашки не лише кусають, вони впорскують у ранку мурашину кислоту. Мурашину кислоту містить і жалка кропива.

3. Важливу роль відіграють кислоти в організмі людини. Фосфатна кислота у вигляді солей є основою кісток і зубів. Амінокислоти утворюють білки – основу життя. Хлоридна кислота входить до складу шлункового соку й допомагає перетравлювати їжу.

4. Минуло 1000 років, як люди навчились одержувати сульфатну кислоту. Алхіміки одержали її, прожарюючи купорос.

Категорія: розробка уроку | Переглядів: 135 | Додав: orenchak | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Серпень 2018  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Архів записів

Друзі сайту