
Тема. Загальна характеристика типу Членистоногі.
Мета: ознайомити учнів із основними особливостями організації та процесів життєдіяльності членистоногих; розвивати вміння порівнювати, робити висновки; виховувати інтерес до пізнання живої природи та бережливе ставлення до живих істот як частини екосистеми.
Обладнання: таблиці «Тип Членистоногі», колекція комах, жуків, метеликів, вологі препарати річкового рака, презентація «Загальна характеристика типу Членистоногі».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Добрий день, діти! Подивіться один на одного, посміхніться. Адже нічого так не привертає уваги один до одного, навіть у дуже серйозних справах, як усмішка. На нас сьогодні очікує дуже багато роботи по вивченню нового матеріалу у світі біології.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Мабуть немає найбільш чисельного типу тварин, ніж тип Членистоногі.
Нині відомо приблизно 2 млн. видів у світовій фауні. 45 тис. видів налічується на території України. Їх можна зустріти скрізь. Членистоногі різноманітні й за розмірами, і за забарвленням, і за швидкістю пересування. Ви їх добре знаєте. Спробуйте відгадати про кого з них іде мова:
Живе лише улітку він,
Шовкові крила має,
І з квіточки на квіточку
Він весело літає.
(Метелик)
Швець – не швець, кравець - не кравець,
держить у роті щетинку, а в руках – ножиці.
(Рак)
Ні рак, ні риба, ні звір, ні птиця,
Голос тоненький, а ніс довгенький.
Хто його вб’є, той свою кров проллє.
(Комар)
Ось дивись: цей хитрунець,
Сплів химерний ятірець,
Ятірець легкий як пух,
Не для рибок , а для мух
(Павук)
Сам чорний, та не ворон,
є роги, та не бик,
шість ніг без копит
(Жук)
Раки, павуки, кліщі, жуки, метелики, мухи належать до типу Членистоногі. Що їх, таких різних, об’єднує в один тип? Які особливості їх будови? Про це ви дізнаєтесь сьогодні на уроці.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Запис дати та теми уроку.
Презентація «Загальна характеристика типу Членистоногі».
Слайд 1,2,3,4. Відомо приблизно 2 млн. видів членистоногих. В Україні 45 тисяч видів. Членистоногих в десятки разів більше, ніж в усіх інших типах тварин, узятих разом. Їхні розміри коливаються від кількох міліметрів до десятків сантиметрів і навіть більше. Наприклад, довжина тіла кліщів – 0,2- 0,5 мм до 1 мм., тіло омара може сягати до 70 см, жук-олень до 7,5 см, метелик нічне павиче око – до 15 см., а розмах ніг японського краба – до 4 метрів, розмах крил метелика махаона сягає до 8 см.
Слайд 5. Середовище мешкання.
Поширені скрізь, де можливе життя: на суходолі, в грунті, у водоймах, в організмі інших організмів. Наприклад, метелик адмірал – наземно-повітряне середовище; мокриця – вологі ділянки суходолу; річковий рак – прісні водойми; кліщі – паразити тварин і людини. Кліщ вароа завдає шкоди бджільництву.
Слайд 6. Особливості будови.
Усі членистоногі мають сегментоване тіло. Подібні за будовою групи сегментів формують відділи тіла: голову, груди, черевце. До сегментів тіла прикріплюються пари кінцівок. Вони мають членисту будову. Саме це й зумовило назву типу Членистоногі. У ракоподібних 5 пар ходильних ніг, у павукоподібних - 4 пари ходильних ніг; у комах – 3 пари ходильних ніг.
Слайд 7. Покриви тіла.
Тіло членистоногих вкрите міцним зовнішнім скелетом, утвореним кутикулою. Міцності кутикулі надає особлива органічна речовина – хітин. У річкових раків, омарів, крабів кутикула просочена ще й карбонатом кальцію, що додатково надає їй міцності. Кутикула нерозтяжна, тому ріст цих тварин супроводжується періодичним линянням. Одні членистоногі линяють і ростуть протягом всього життя (наприклад омар доживає до 50 років) . Інші (наприклад комахи) у дорослому віці не линяють і тому не ростуть.
Слайд 8. Порожнина тіла.
Порожнина тіла змішана. Проміжки між внутрішніми органами заповнені пухкою сполучною тканиною – жировим тілом.
Членистоногі не мають шкірно-м’язового мішка . Їхня мускулатура складається з окремих посмугованих м’язів, зібраних у пучки. Такі м’язи здатні до швидкого скорочення.
Слайд 9. Системи органів членистоногих.
Травна система – наскрізний кишечник і травні залози: слинні та печінка.
Кровоносна система – незамкнена: кровоносні судини відкриваються у порожнину тіла, і кров змішується з порожнинною рідиною. Так утворюється гемолімфа. Рух гемолімфи забезпечує пульсуючий орган – серце. Гемолімфа може бути безбарвною або забарвленою у червоний чи блакитний колір, залежно від складу дихальних пігментів.
Видільна система у різних членистоногих різна: у річкового рака – пара зелених залоз; у павуків та комах – мальпігієві судини ( трубочки).
Система органів дихання залежить від середовища життя членистоногих. Мешканці водойм дихають за допомогою зябер, мешканці суходолу мають органи дихання трахеї, або легеневі мішки.
Нервова система представлена головним мозком та черевним нервовим ланцюжком. Головний мозок складається з трьох відділів: переднього, середнього та заднього. Передній відділ інервує очі та відповідає за складні форми поведінки членистоногих. Крім інстинктів у них виробляються умовні рефлекси. Органи чуття різноманітні: зір (бджола бачить ті самі кольори ( крім червоного), що і людина) , нюх, смак, хімічного чуття, дотику.
Статева система. Роздільностатеві із внутрішнім чи зовнішнім заплідненням. Розвиток може бути прямим чи непрямим.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота в парах.
1 пара.
Які середовища мешкання займають членистоногі?
Які розміри тіла представників членистоногих?
2 пара
Які особливості зовнішньої будови притаманні представникам типу Членистоногі?
Які вони мають покриви тіла?
3 пара
Яка порожнина тіла у кільчастих червів та у членистоногих?
Яка роль жирового тіла?
4 пара
Які особливості кровоносної системи кільчастих червів та членистоногих?
Які риси подібності в нервовій системі кільчастих червів та членистоногих?
Гра «Щасливчик»
Відповідають усі учні. Кожна правильна відповідь – 1 бал. Перемагає той, хто найшвидше дасть найбільшу кількість правильних відповідей.
- Який тип ми вивчаємо? (Членистоногі )
- Які класи належать до типу Членистоногі?
- Поясніть назву типу? (Членисті кінцівки)
- Який розмах ніг японського краба?
- Які представники типу найменші за розмірами?
- Яка речовина надає міцності кутикулі?
- Яка порожнина тіла у членистоногих?
- Які функції виконує жирове тіло?
- Які системи органів є у членистоногих?
- Які органи дихання у річкового рака?
- Які органи дихання є у членистоногих?
- Якого кольору може бути гемолімфа у членистоногих?
V. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання: (Слайд 10) Опрацювати параграф 20, підготувати розповідь про ракоподібних.
|