Середа
07.16.2025
6:16 PM
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Сайт вчителя біології Ометинецької ЗОШ І-ІІ ст. Оренчак М.П.
Головна Реєстрація Вхід
Відкриті уроки »
Меню сайту

Категорії розділу
розробка уроку [9]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


4:53 PM
Відкритий урок з біології у 7 класі Тема. Запилення. Способи запилення.

Тема. Запилення. Способи запилення.

Мета: ознайомити учнів з різними способами запилення у квіткових рослин,

розглянути пристосування рослин до різних способів запилення та значення

запилення в житті рослин; розвивати логічне та біологічне мислення, вміння

працювати з підручником; сприяти естетичному вихованню, бережливому

ставленню до природи.

Основні поняття і терміни: запилення, вітрозапильні, комахозапильні рослини;

рослини, які запилюються водою і птахами.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда, пояснення); наочні (демонстрація), презентація «Запилення у квіткових рослин».

Обладнання: мультимедійна презентація, проектор, комп’ютер, таблиці.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. мотивація навчальної діяльності учнів.

Бесіда.

Що таке квітка? З яких частин складається квітка? Яка будова тичинки та маточки? Що таке суцвіття? У чому полягає біологічне значення суцвіть? Які є типи суцвіть?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Квіти-прикраса нашої землі. Вони такі різні і такі чарівно-приваблюючі. Одні мають яскраво забарвлені віночки і приємний запах, інші не мають ні запаху, ні яскравого забарвлення. Англійський вчений Чарльз Дарвін 27 років свого життя присвятив вивченню способів запилення квіткових рослин. Можливо ви чули і про те, що квіти баобаба- рослини, яку називають восьмим дивом світу,- розпускаються і цвітуть тільки одну ніч. Вони запилюються лемурами та кажанами , які ласують їхнім нектаром. Пилок берези переноситься на відстань до 400 км., а дуба-700км. Чому ж рослини запилюються різними способами? Можливо у них виникли певні пристосування до запилення? Про це ми дізнаємось сьогодні на нашому уроці.

Повідомлення теми і завдань уроку.

ІІІ . Вивчення нового матеріалу.

  1. Що таке запилення?
  2. Які існують способи запилення?
  3. Які ознаки характерні рослинам , що запилюються вітром, комахами?
  4. Які рослини є самозапильними?

Презентація «Запилення у квіткових рослин». Слайд 1,2.

Запилення - це перенесення пилку з пиляка тичинки на маточку квітки. Завдяки запиленню пилок переноситься до частин квітки, де розміщені насінні зачатки з яйцеклітинами. Розрізняють два типи запилення - самозапилення та перехресне запилення . Слайд 3,4.
Перехресне запилення властиве більшості видів квіткових рослин. Під час перехресного запилення пилок може переноситися різними способами. Здебільшого його переносять вітер, комахи. У першому випадку рослини називають вітрозапильними, в другому - комахозапильними. У деяких видів рослин запилення може відбуватися за допомогою кажанів, птахів , води тощо. Слайд 5,6,7,8,9,10.

Які ознаки притаманні вітрозапильним та комахозапильним рослинам? Квітки вітрозапильних рослин зазвичай не мають яскраво забарвленої оцвітини, немає у них і запаху. До вітрозапильних належать такі рослини, як береза, дуб, вільха, ліщина, кропива, хміль, жито, пирій та багато інших. У таких рослин квітки дрібні, з невеликою оцвітиною або голі, завжди зібрані в суцвіття. Пилку утворюється дуже багато, він сухий, гладенький, дрібний і легкий. Тому такий пилок добре розлітається навіть від легкого подиху вітру і може переноситися на значні відстані .
Приймочки маточок квіток вітрозапильних рослин широкі або довгі, далеко висунені з квіток. Часто на них розташовані волоски, які допомагають краще вловлювати пилкові зерна. Буває, що особливі залозисті клітини приймочок виділяють клейку рідину, до якої і прилипає пилок. Багато вітрозапильних дерев квітнуть напровесні, до появи (ліщина) або водночас із появою (береза) листя. Усе це полегшує запилення. До вітрозапильних належить близько 20 % усіх видів квіткових рослин.
Береза - вітрозапильна рослина, її пилок розлітається навіть від легенького подиху вітру

Більшість перехреснозапильних видів квіткових рослин (понад 80 %) запилюють комахи. У комахозапильних рослин спостерігають певні пристосування для приваблювання комах. Чи замислювалися ви над тим, чому у багатьох квіток яскрава оцвітина, часто приємний аромат? Це і є пристосування, призначені для того, щоб «запросити» комах відвідати квітку. Отже, комахозапильні рослини ви можете легко розпізнати за такими ознаками: їхні квітки зазвичай великі, якщо ж вони дрібні, то зібрані у суцвіття. Вони мають яскраво забарвлену оцвітину; виробляють порівняно великі клейкі або з різноманітними виростами пилкові зерна, що сприяє прикріпленню їх до тіла комах.
Завдяки запаху, який виробляє квітка, комаха-запилювач знаходить потрібну їй рослину на великій відстані. А наблизившись до неї, комахи знаходять квітку за забарвленням. Деякі види комах здатні розпізнати запах однієї-єдиної квітки на відстані декількох кілометрів. Квітки більшості рослин найпахучіші саме під час льоту тих комах, які їх запилюють. Наприклад, петунію, жимолость, тютюн запилюють нічні метелики, тому вдень їхні квітки пахнуть значно слабше, ніж уночі. Квітки рослин, які запилюють денні комахи, перестають пахнути із заходом Сонця (наприклад, конюшина, яблуня, вишня, абрикос). У рослин, які запилюють нічні комахи, вони зазвичай мають біле забарвлення, краще помітне вночі. Удень квітки таких рослин можуть закриватися, уночі - відкриватись. Слайд 10-21.

Не всі рослини пахнуть приємно. Деякі з них виробляють запахи, які нагадують органічну речовину, що розкладається. Такі рослини запилюють не бджоли, джмелі чи метелики, а мухи. Мухи мають тонкий нюх, проте їх приваблюють виключно запахи розкладу органічних речовин. Тому мухи запилюють квітки, що мають неприємний для людини запах. До таких рослин належить, наприклад, рафлезія. Ця паразитична рослина не має стебла та коренів, але має найбільші у світі квітку -діаметром до 1м.
Зрозуміло, бджоли, джмелі, метелики, жуки, мухи та інші комахи відвідують квітки не заради того, щоб їх запилювати. Насамперед до квітки комах приваблює поживний пилок. Бджоли та джмелі у величезній кількості збирають пилок для вигодовування потомства, інші комахи можуть самі вживати його в їжу. Майже всі комахозапильні квітки виробляють нектар - цукристу рідину, що утворюється в нектарниках. Це особливі залозисті утвори, розташовані переважно в глибині квітки. Тому за кожної спроби добути солодкий нектар комахи сплачують рослині своєрідну данину: виносять з квітки, або, навпаки, приносять до неї на своєму тілі пилок. Отже, у пошуках пилку та нектару комахи відвідують квітки, забезпечуючи водночас їхнє запилення. На тілі комах можуть бути спеціальні утвори, призначені для перенесення пилку. Якщо ви уважно роздивитесь задню пару кінцівок бджіл або джмелів, то побачите на них розширення. Там є ряди щетинок, якими ці комахи струшують пилок у спеціальний утвір - кошик. У цих кошиках комахи переносять пилок до свого гнізда.

Під час самозапилення пилкові зерна з пиляка тичинки потрапляють на приймочку маточки тієї самої квітки. Таке запилення найчастіше відбувається всередині бутону, тобто ще до розкривання квітки. Самозапилення властиве багатьом культурним рослинам (наприклад, пшениці, гороху, рису, квасолі), а також деяким дикорослим.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Бесіда.
1. Що таке запилення? (Запишіть у зошит)
2. Які способи запилення вам відомі? (Складіть схему «Способи запилення».
3. Як відбувається самозапилення?
4. Як може здійснюватися перехресне запилення?
5. Які пристосування є у рослин до запилення комахами та вітром?
6. Що таке штучне запилення? Для чого його застосовують?

Поміркуйте !
1. Як за особливостями будови квітки можна визначити притаманний їй спосіб запилення?
2. У теплицю висадили розсаду огірків і помідорів. Через деякий час огірки зацвіли, проте плоди не утворювалися. Плоди помідорів у такій теплиці добре розвивалися. Як це пояснити?

3. Конкурс "Твори Незнайка"

До нас у школу надійшли два листи від жителів квіткового міста: Незнайка і Знайка.

Незнайко вирішив зайнятися вивченням біології , але, як завжди, все переплутав. Ваше завдання — знайти у віршах Незнайка біологічні помилки.

1. Поодинока квітка кульбаби безтурботно тремтить на вітрі.

(У кульбаби суцвіття - кошик).

2. Там у полі береза стояла, і її бджола запилювала.

(Береза запилюється вітром).

  1. Знають усі: і старі, і малі, що плід картоплі смачний, зелений і круглий такий. (Плід картоплі — ягода — отруйний. В їжу вживають видозмінені пагони — бульби).

А другий лист — від Знайка. Він також просить вас відповісти на свої запитання, які, на відміну, від питань Незнайка, відрізняються грунтовністю та

правильністю.

1. Чому рослини, що цвітуть ввечері та вночі, частіше мають віночки

білого і жовтого кольору?

(Для приваблювання нічних комах).

2. Чому безвітряна погода під час цвітіння може стати причиною
зниження врожайності жита, а на врожай пшениці така погода не вплине?

(Жито запилюється вітром, пшениця – самозапильна рослина).

3. Чому, коли в Австралію завезли насіння конюшини і посіяли його, конюшина

добре цвіла, але плодів і насіння не було?

(Не було природних запильників — джмелів).

Чому навесні мало хто з людей помічає цвітіння берези?

(Суцвіття дрібні, непоказні).

Пустоцвіти, розташовані на головному стеблі та бічних пагонах огірків, не

утворюють плодів. "Оскільки пустоцвіти не утворять плодів, то вони зайві", —

подумав недосвідчений городник і обірвав їх. Якої помилки він припустився?

(Пустоцвіти — тичинкові квітки, у них утворюється пилок. Обірвавши їх,

городник унеможливив запилення).

  1. З двох квіток яблуні одна утворила плід, а інша — ні. Чому так відбулося?

(Одна квітка була запилена комахами, а інша —- ні).

V. Підсумок уроку. Про що ви дізнались сьогодні на уроці?

 

VІ. Завдання додому: вивчити параграф 29, дати відповіді на питання параграфа; творче завдання «Рослини-медоноси нашого краю» (за бажанням)

 

Додаток

1. Поодинока квітка кульбаби безтурботно тремтить на вітрі.

2. Там у полі береза стояла, і її бджола запилювала.

3. Знають усі: і старі, і малі, що плід картоплі смачний, зелений і круглий такий.

1. Чому рослини, що цвітуть ввечері та вночі, частіше мають віночки білого і жовтого кольору?

2. Чому безвітряна погода під час цвітіння може стати причиною зниження врожайності жита, а на врожай пшениці така погода не вплине?

3. Чому, коли в Австралію завезли насіння конюшини і посіяли його, конюшина добре цвіла, але плодів і насіння не було?

4. Чому навесні мало хто з людей помічає цвітіння берези?

5. Пустоцвіти, розташовані на головному стеблі та бічних пагонах огірків, не утворюють плодів. "Оскільки пустоцвіти не утворять плодів, то вони зайві", — подумав недосвідчений городник і обірвав їх. Якої помилки він припустився?

6 .З двох квіток яблуні одна утворила плід, а інша — ні. Чому так відбулося?

 

Категорія: розробка уроку | Переглядів: 1464 | Додав: orenchak | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Серпень 2018  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Архів записів

Друзі сайту